2020. szeptember 26., szombat

A szén nanocsövek

 A szén nanocsövek (CNT)

 

Kedves Olvasó!

 

Korábbi bejegyzésemben már volt szó az 1D nanoanyagokról (https://nanoblog-ti.blogspot.com/2020/08/1d-nanoanyagok.html), ezek közé tartozik a szén nanocső is. Nanocső alatt olyan anyagot értünk, mely részecskéinek a csőátmérője a pár nanométeres tartományba esik (https://nanoblog-ti.blogspot.com/2020/08/mi-nano.html), míg a hosszuk lényegesen nagyobb ennél. A következő ábrán egy szén nanocső halmazról készült TEM felvételt mutatok be, összehasonlítva egy gombolyag fonállal. Természesen ez csak szemléltetés (pl. a szén nanocső csöves szerkezetű, a fonál sokkal hajlékonyabb…).

Szén nanocső halmaz szemléltetése


Felfedezésük:

Az első közismert, szén nanocsövekkel (angolul: „carbon nanotube”, rövidítve: CNT) kapcsolatos kísérleti eredmények Iijima Sumio japán fizikus nevéhez fűződnek, aki 1991-ben a Nature folyóiratban közölte ívkisüléssel porlasztott grafitrudakból előállított, többfalú szén nanocsövekkel kapcsolatos úttörő kísérleti eredményeit és a nanocsövek részletes jellemzését (S. Iijima, Nature, 354 (1991) 56-58). Meg kell azonban jegyezni, hogy nem ez volt az első publikáció a szén nanocsövekre vonatkozóan! Az első, szén nanocsövekről készült felvételeket már 1952-ben publikálták (L.V. Radushkevich, V.M. Lukyanovich, Russian Journal of Physical Chemistry, 26 (1952), 88-95)!


Szén nanocső felfedezése (L.V. Radushkevich, V.M. Lukyanovich, Russian Journal of Physical Chemistry, 26 (1952), 88-95; S. Iijima, Nature, 354 (1991) 56-58)

 

Iijima Sumio publikációját, amit a CNT-k felfedezéséről írt 1991-ben, már több mint 35719 alkalommal idézték (Scopus, 2020.09.26.11:23). Ezt a számot szokás hivatkozási számnak is nevezi, ami egy „jóságmutató”, azt a számot jelöli, hogy az adott publikációdat hányszor használták fel mások a munkájuk (leírása) során. Viszonyításként megjegyezném, hogy a kémia vonalon (!) az MTA doktori címre pályázók pár ezer hivatkozással rendelkeznek a teljes publicitásukra vonatkozva! És csak úgy megjegyezném, hogy Ildike (igen, én) összesen mindössze 542 független hivatkozással rendelkezem. Szóval, kicsit messze még a cél :D

 

Csoportosításuk:

Kicsit tudományosabban megfogalmazva a szén nanocsövek szén atomok alkotta, 0,9 nm-nél kisebb belső átmérőjű, hengeres csövek, melynek falát grafitrétegek alkotják. A szén nanocsövek többféle szempont alapján is csoportosíthatók:

I. a grafitrétegek száma alapján (azaz mennyi az „egymásban lévő hengerek száma”):

a) egyfalú szén nanocső(SWCNT)

b) többfalú szén nanocső (MWCNT)

II. vezetőképességük alapján:

a) fémes

b) félvezető

III. térbeli elrendeződésük alapján:

a) egyedül állók (vagyis véletlenszerűek)

b) merőlegesen egy felülethez (szubsztráthoz) rögzítettek (vagyis rendezettek)

 

Az egyfalú szén nanocső:

Az egyfalú nanocső egy tökéletes hengerré tekert, egyetlen atom vastagságú grafitréteg, amelynek átmérője kisebb, mint a többfalú nanocsöveké. Az egyfalú nanocső, a grafitsík csővé tekeredésének jellemzőitől függően, változatos tulajdonsággal rendelkezhet.

Az egyfalú nanocsövek szerkezeti felépítésük alapján három fő csoportra oszthatók:

a) ”cikk- cakk”

b) karosszék

c) királis

 

A többfalú szén nanocső:

A többfalú nanocsövek nagyfokú változatosságot mutatnak a csövek átmérője, azok egymáshoz viszonyított távolsága, illetve az egymásba épülő csövek száma alapján. A többfalú nanocsövek koaxiálisan egymásban elhelyezkedő egyfalú csövekből épülnek fel úgy, hogy a hengerek egymástól 0,34 nm távolságra helyezkednek el. Az egymásba épülő csövek száma 2-től több tízig, vagy akár 100-ig is változhat.

Különböző felépítésű egyfalú illetve egy kétfalú nanocső sematikus ábrái


Üdvözlettel: Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

A kutatás a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriumának szakmai támogatásával készült.

Írok