Kedves Olvasó!
Nanoanyagnak nevezzük azokat az anyagokat, melyeket olyan részecskék alkotnak, melyeknek a mérete legalább egy dimenzióban a nanotartományba esik. Nanotartomány alatt jellemzően az 1-100 nm-es tartományt értjük. (De bizonyos megközelítésekben az 1-500 nm-es illetve az 1-1000 nm-es tartományt is jelentheti.)
A nanoanyagok csoportosításának egyik módja aszerint történik, hogy megvizsgáljuk, a részecskék hány dimenzió (D) mentén rendelhetőek a nanotartományba. Ennek alapján a következőképpen szokás elnevezni a részecskéket:
https://application.wiley-vch.de/books/sample/3527340998_c01.pdf
Szénatomokból felépülő különböző nanoanyagok:
0D: fullerén 1D: szén nanocső 2D: grafén 3D: grafit
A kutatásaim során egydimenziós (1D ) nanoanyag alatt olyan részecskéket értek, melyek nagyon nagy hossz/átmérő (L/d) arányú szálak vagy csövek, vagyis ezeknek a nanoszálaknak / nanocsöveknek az átmérője a nanotartományba esik. A Bolyai János Kutatói Ösztöndíj pályázatom során felhasznált 1D nanoanyagok a következők:
Későbbi bejegyzéseimben részletesen is fogok foglalkozni például a széles körben is ismert és sokoldalúan felhasznált szén nanocső bemutatásával.
Üdvözlettel: Ildi
Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu
A kutatás a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriumának támogatásával és az Innovációs és Technológiai Minisztérium ÚNKP-19-4 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának szakmai támogatásával készült.