2020. augusztus 12., szerda

Köszöntő

 Kedves Olvasó!

 

Szeretettel köszöntelek a „nanoBLOG” névre keresztelt blogomon, melynek létrejötte első sorban a „Nedvesítési és párolgási tulajdonságok vizsgálata 1D random és 1D rendezett szerkezeteken” címet viselő támogatott Bolyai János Kutatói Ösztöndíj pályázatomnak köszönhető.

Először is szeretnék bemutatkozni, Vidákné Dr. Tóth Ildikó vagyok („művésznevem”: Ildiko Y. Toth), vegyész, kémiatanári, valamint matematikatanári diplomával rendelkezem. 2013 novemberében védtem meg a doktori disszertációmat, melynek címe „Méretvariált magnetit nanorészecskék előállítása és felületmódosítása polianionos védőrétegekkel”. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszékén dolgozom egyetemi adjunktusként, kutatási területem pedig a nanotartományba eső részecskék felületi tulajdonságának jellemzése, hangolása, valamint az ezekből felépülő makroszkópikus minták nedvesítési és párolgási tulajdonságainak vizsgálata.

Korábbi pozitív tapasztalataim alapján a pályázatomban vállaltam, hogy kutatói blogot is fogok vezetni. Terveim szerint rövid bejegyzésekben fogom bemutatni például a téma hátterét, a kutatás előrehaladását, továbbá időnként bepillantást engedek a kulisszák mögé is... ;)

Mivel a kutatás mellett mindig is vonzott a tanítás, így különösen fontos és személyes kihívásnak tekintem, hogy ezen az oldalon tudományos igényességgel, ugyanakkor lehetőség szerint közérthetően oszthassam meg Veled, kedves Olvasó, mindazt, ami a kutatásomhoz tartozik.

 

Kezdjük is egy saját készítésű fényképpel, melyen az látható, hogy egy hidrofób felületet (azaz az esővizet magáról lepergető levél – egy fehér virágú nőszirom adománya) különböző módon nedvesítenek az eltérő oldószerek (a háztartásomban fellelhető, színes folyadékok balról jobbra haladva a következők: lándzsás útifű szirup, csapvíz, meggybor, paraffinolaj, meggylikőr, étolaj). Jól látható, hogy az olajos jellegű folyadékok elterülnek, azaz szétterülnek a levélen, vagyis az olajos bázisú folyadékok jól nedvesítik ezt a felületet. Ugyanakkor a vizes jellegű folyadékok olyan cseppekként ülnek a levélen, melyek alapja közelebb van a gömbhöz, azaz a vizes bázisú folyadékok rosszabbul nedvesítik ezt a felületet.

 


Üdvözlettel: Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

A kutatás a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriumának támogatásával valósul meg.

 


Írok