2024. november 23., szombat

Írok

Írni

Én írok, te írsz, ő ír….

Igen, én írok… Angolul… 

Ülök az irodában és dolgozom a kéziraton... Igen, majdnem olyan, mint amilyennek elképzeled ;)

 


Álomiroda – a kép csak illusztráció…. J

 

A hőmérséklet kellemes, a kávé gőzölög, a szék kényelmes és csak jönnek a sorok egymás után összeállva egy igazán érdekes történetté. És akkor, jah, a kávé kilöttyen, a valóság meg képen vág, hogy mint oly sok minden az életben, ez sem ilyen tündérmeseszerű :D

És akkor megint eszembe jutott az a kép, amit már oly sokszor, olyan sokféle kontextusban is láttam, hogy van a terv a célok elérésére és van a valóság. Ezt a képet legutoljára november 6-án láttam. Azért tudom ennyire pontosan, mert Karikó Katalin előadását meghallgatva előkerült ez a kép is. Kiegészítve azzal, hogyha hiszel magadban, bármit elérhetsz, ha nem, akkor el se kezd.

 

Motiváció


Csodás előadás volt, engem nagyon inspirált, ahogyan a könyve is, az Áttörések. A siker alapjaként általa megjelölt három pillér:

     - mentális egészség,

     - testi egészség és hogy

     - az utadon ne a pénz motiváljon,

pedig bár a mai világban akár elcsépelt is lehetne, tőle azonban olyan mértékben hiteles, hogy nem lehet nem a hatása alá kerülni. Köszönöm. Megtiszteltetés ott dolgozni, ahol két Nobel díjas neve is kint van az iroda ajtaján.

 

Ildi

2024. október 24., csütörtök

Érdekességek egy konferencián

 

Kedves Olvasó!

Ahogy azt korábban írtam, 2024.10.07-08. között részt vettem az ISAEP konferencián, ahol egy posztert mutattam be angol nyelven.

Most szeretnék kitérni pár érdekességre, amit ezen a rendezvényen hallottam, láttam. Bár ez a kis gyűjtemény nem kapcsolódik az ösztöndíjas kutatási témámhoz, de bízom benne, hogy némelyik akár a te érdeklődésedet is felkelti J

 

* Birsalma pálinka és anyagtudomány?

A birsalma pálinka készítése során nagy mennyiségben keletkezik melléktermék, ezt a biohulladékot 850 °C-on, inert atmoszférában pirolizálva (~oxigén kizárása mellett magas hőmérsékleten bontva) értékes grafén-alapú nanoanyag állítható elő, ami például elektromágneses árnyékolásra használható (Quince biowaste for production of graphene-based nanomaterials used for electromagnetic shielding, Proceedings 2024, 302. oldal)

Birsalmából pálinka és grafén-alapú nanoanyag

(Azért meg kell jegyeznem, egy ismerősömet idézve, hogy a képen látható gyümölcs tuti nem birsalma, mivel azokban mindig van kukac… J )

  

* Mi a köze a tehénnek és az elefántnak az energiatermeléshez?

Az emberiség szempontjából kritikus kérdés az energia előállítása. Az energiatermelés történhet

-          fosszilis energiahordozókból (kőszén, földgáz, kőolaj), ám ezek jelentős mértékben növelik a légkörben lévő üvegházhatású szén-dioxid mennyiségét, fokozva ezzel a globális klímaváltozást;

-          napenergia, szélenergia, vízenergia, geotermikus energia átalakításával

-          atomerőművekben

-          vagy például különböző bioanyagok felhasználásával is.

Ez utóbbival lehetséges például az úgynevezett biogáz előállítása is, ami nagy mennyiségű metánt tartalmaz. A növényi maradványok jelentős része az úgynevezett lignocellulóz, melynek anaerób lebontása egy olcsó, viszont kicsi hozamú eljárás a biometán előállítására.

A természetben ugyanakkor létezik pár „üzem”, melyek igen ügyesen végzik ezt a feladatot, például a füvet megemésztő tehenek, elefántok, muflonok… :D A kérődző állatok gyomrában lévő mikroorganizmusok hatékonyan segítik a lebontási folyamatot. A kutatók így a korábban említett lignocellulóz „biohulladékot” az anaerob lebontás során ilyen mikroorganizmusokkal is adalékolják, hogy ezek az anerob gombák fokozzák a számukra hasznos, energiahordozó biometán előállítását. (Co-operation for food: long story of methanogenic archea and anaerobic fungi, Proceedings 2024, 323. oldal; Effective decomposition of lignocellulose by anaerobic fungi, Proceedings 2024, 283. oldal)

 

„Bio-inspirált” metán-előállítás

  

* Mire jó egy heti gyógyszertartó / gyógyszerszortírozó a laborban? Hát minta tárolásra! Megnyugtató, hogy bár a dal azt mondja „mindenki másképp csinálja”… , de azért van, ami közös :D

 

* Lézerkardos harc a laborban? Naná! A víztisztítás során sok esetben alkalmaznak UV fényt a kívánt folyamatok lejátszatására (például fertőtlenítés, gyógyszermaradványok eltávolítása…) Az egyik poszteren két különböző hullámhosszon (222 nm és 254 nm) emittáló lámpa hatékonyságát vetették össze és figyelemfelkeltőnek két lézerkardot is bemutattak. Hát, az én figyelmem bizony megragadta J  (Comparison of the efficiency of mercury vapor and excimers lamps int he UV-C range for UV/H2O2 and UV/PDS processes, Proceedings 2024, 227. oldal).

 

Lézerkardok a víztisztításban? J

 

Proceedings 2024: https://www2.sci.u-szeged.hu/isaep/actuals_archives.htm

 

Ildi

2024. október 10., csütörtök

Konferencián - ISAEP

 Kedves Olvasó!

2024.10.07-08. között részt vettem az ISAEP konferencián, aminek teljes neve: „International Symposium on Analytical and Environmental Problems”, azaz „Nemzetközi szimpózium az analitikai és környezeti problémákról”. Köszönöm a szervezőknek a lehetőséget!

Egy posztert mutattam be angol nyelven, amiben a hidrofil 1D nanoanyagokkal réteges szerkezetben módosított szénpapírban rejlő analitikai lehetőségekről ejtettem pár szót (Analytical possibilities of layer structures carbon nanotube buckypapers doped by hydrophilic 1D nanomaterials). A következő képen (ami a poszterem egy részlete) a felhasznált 1D nanoanyagokat mutatom be. A mintákról készült fényképek balról láthatóak, a TEM felvételek (transzmissziós elektron mikroszkópiával készített, „nagyon nagy nagyítású” képek) pedig anyagonként jobbról. A bemutatott 1D nanoanyagok a következőek: szén nanocsövek (CNT) eredeti (nem-funkcionalizált, nf) illetve kismértékben oxidált (funkcionalizált, f) állapotban, vastartalmú szintetikus goethit nanoszálak, valamint természetes eredetű imogolit nanocsövek (ez utóbbi egy speciális szerkezetű agyagásvány, egyenesen Japánból, egy domb oldalából).


1D nanoanyagok fényképei és TEM felvételei

 

Az előadások közül kettőt szeretnék most kiemelni, amelyek a legszorosabban kapcsolódnak a kutatási témámhoz. Ezek Nánai Lilla (Experimental and theoretical aspects of CCVD synthesis of vertically aligned carbon nanotubes on azo substrate) illetve Bugumba John Majondo (Deposition techniques of high entropy alloy catalyst thin folm for carbon nanotube forests growth by CCVD) előadásai, melyekben szén nanocső erdőkkel foglalkoztak, kifejezetten azok szintéziseire fókuszálva.

A konferencia remek lehetőséget biztosított arra is, hogy más kutatókkal beszélgetve az előadásokban és a posztereken bemutatott tudományos eredményeik mellett labor praktikáikról is beszélgethessünk. Mindenki, aki próbálta már utánozni a nagyi titkos receptjét, vagy a családunkban „körösztanyóka tejfölös kalácsát”, az tudja, hogy ezek a „trükkök” időnként a legfontosabb információk J

Ildi

 

ISAEP konferencián




 

2024. október 8., kedd

„Újra töltve”

Kedves Olvasó!

Három év szünet után úja itt a nanoBLOG, ami a „Nedvesítési és párolgási tulajdonságok vizsgálata 1D random és 1D rendezett szerkezeteken” címet viselő támogatott Bolyai János Kutatói Ösztöndíj pályázatomhoz kapcsolódik. Folytatom a kutatómunkát a harmadik (záró) évre tervezett feladatokkal, és még akad teendő bőven, amibe be is tekinthettek majd a közeljövőben!

Mondanám, hogy visszazökkent minden a régi kerékvágásba, de akinek volt hasonló kalandja (lásd lent), az tudja, hogy soha semmi nem lesz már ugyanolyan J

Ildi


Az ösztöndíjas és a háttércsapata <3 



Írok