2024. október 24., csütörtök

Érdekességek egy konferencián

 

Kedves Olvasó!

Ahogy azt korábban írtam, 2024.10.07-08. között részt vettem az ISAEP konferencián, ahol egy posztert mutattam be angol nyelven.

Most szeretnék kitérni pár érdekességre, amit ezen a rendezvényen hallottam, láttam. Bár ez a kis gyűjtemény nem kapcsolódik az ösztöndíjas kutatási témámhoz, de bízom benne, hogy némelyik akár a te érdeklődésedet is felkelti J

 

* Birsalma pálinka és anyagtudomány?

A birsalma pálinka készítése során nagy mennyiségben keletkezik melléktermék, ezt a biohulladékot 850 °C-on, inert atmoszférában pirolizálva (~oxigén kizárása mellett magas hőmérsékleten bontva) értékes grafén-alapú nanoanyag állítható elő, ami például elektromágneses árnyékolásra használható (Quince biowaste for production of graphene-based nanomaterials used for electromagnetic shielding, Proceedings 2024, 302. oldal)

Birsalmából pálinka és grafén-alapú nanoanyag

(Azért meg kell jegyeznem, egy ismerősömet idézve, hogy a képen látható gyümölcs tuti nem birsalma, mivel azokban mindig van kukac… J )

  

* Mi a köze a tehénnek és az elefántnak az energiatermeléshez?

Az emberiség szempontjából kritikus kérdés az energia előállítása. Az energiatermelés történhet

-          fosszilis energiahordozókból (kőszén, földgáz, kőolaj), ám ezek jelentős mértékben növelik a légkörben lévő üvegházhatású szén-dioxid mennyiségét, fokozva ezzel a globális klímaváltozást;

-          napenergia, szélenergia, vízenergia, geotermikus energia átalakításával

-          atomerőművekben

-          vagy például különböző bioanyagok felhasználásával is.

Ez utóbbival lehetséges például az úgynevezett biogáz előállítása is, ami nagy mennyiségű metánt tartalmaz. A növényi maradványok jelentős része az úgynevezett lignocellulóz, melynek anaerób lebontása egy olcsó, viszont kicsi hozamú eljárás a biometán előállítására.

A természetben ugyanakkor létezik pár „üzem”, melyek igen ügyesen végzik ezt a feladatot, például a füvet megemésztő tehenek, elefántok, muflonok… :D A kérődző állatok gyomrában lévő mikroorganizmusok hatékonyan segítik a lebontási folyamatot. A kutatók így a korábban említett lignocellulóz „biohulladékot” az anaerob lebontás során ilyen mikroorganizmusokkal is adalékolják, hogy ezek az anerob gombák fokozzák a számukra hasznos, energiahordozó biometán előállítását. (Co-operation for food: long story of methanogenic archea and anaerobic fungi, Proceedings 2024, 323. oldal; Effective decomposition of lignocellulose by anaerobic fungi, Proceedings 2024, 283. oldal)

 

„Bio-inspirált” metán-előállítás

  

* Mire jó egy heti gyógyszertartó / gyógyszerszortírozó a laborban? Hát minta tárolásra! Megnyugtató, hogy bár a dal azt mondja „mindenki másképp csinálja”… , de azért van, ami közös :D

 

* Lézerkardos harc a laborban? Naná! A víztisztítás során sok esetben alkalmaznak UV fényt a kívánt folyamatok lejátszatására (például fertőtlenítés, gyógyszermaradványok eltávolítása…) Az egyik poszteren két különböző hullámhosszon (222 nm és 254 nm) emittáló lámpa hatékonyságát vetették össze és figyelemfelkeltőnek két lézerkardot is bemutattak. Hát, az én figyelmem bizony megragadta J  (Comparison of the efficiency of mercury vapor and excimers lamps int he UV-C range for UV/H2O2 and UV/PDS processes, Proceedings 2024, 227. oldal).

 

Lézerkardok a víztisztításban? J

 

Proceedings 2024: https://www2.sci.u-szeged.hu/isaep/actuals_archives.htm

 

Ildi

Érdekességek egy konferencián