2025. március 28., péntek

Otthoni munkaterület

 Kedves Olvasó!

 

Tudjuk, hogy a munkaterület kialakítása fontos. A csapból is szokott folyni időnként, hogy mind a munkakedvet, mind a munkaminőséget milyen módon befolyásolja ez a tényező. A COVID időszaka alatt kifejezetten előtérbe került ez a téma a home office miatt, azaz a „homo sapiens officus” széleskörű térhódításával párhuzamosan.

A „homo sapiens officus” kialakulása. 

Az alapvetően preferált opció a „rend a lelke mindennek” elv, lett légyen az például a gyermekek abc sorrendben történő elnevezése, Piton professzor vegyszeres szekrénye vagy Deres fegyverraktárának jegyzéke, nem is beszélve a számítógép mapparendszerében felragyogó rendről, mely nyomokban sem ismeri a rendezni, privát, privát2, asztalról, asztalról20240203, rendezni2, vegyes, vegyes2, vegyes_n+1, átnézni, olvasni, eltenni elnevezéseket….

Hát, ezen a megmérettetésen rendszerint el szoktam bukni. Mondhatnám, hogy atyai örökség, hisz a családban időről időre bevetjük ilyen helyzetekben az édesapám által oly gyakran emlegetett mondást, miszerint „csak az átlagos embereknek van szüksége a rendre, a zseni uralkodik a káoszon”. Persze kérdés, hogy ebben a csoportosításban hova kerül az, aki megpróbál ugyan zseni módjára uralkodni, de rendre alul marad :D

Nos, én megint, menetrendszerűen és vitathatatlan módon alul maradtam. De persze, már hetek óta jött a majd megcsinálom, csak még mosok egyet, most már mennem kell a gyerekért, most szép az idő – kár ezzel tölteni, borús az idő – kinek van ehhez kedve és társai, és közben az entrópia tette a dolgát és a természet törvényének engedelmeskedve a holmik csak másztak és terjedtek és kavarodtak és keveredtek…..

Az entrópia a természet rendje ?! :D 

És akkor jött a „to do” listán, hogy most már nincs mese, blogot kell írni. Hát, ez valami olyan pillanat lehetett, mint a kollégiumokban a vizsgaidőszak, amikor minden szoba ragyog a patyolattól, mert ugye eredményesen tanulni csak akkor lehet, ha a redőny minden csíkja is egyenként le van törölve (nem saját szerzemény, ezt a gyöngyszemet egy fiúszobában tapasztaltam, én csak megmértem a tesómmal, hogy hány méteres a futóka növényem leghosszabb szára – spoiler veszély: több, mint 14 méter, ez volt körbe-körbe futtatva a szobában). Szóval, jött az érzés, hogy itt már nem lehet érdemben dolgozni (okok, igazából ez racionális felismerés volt). És nincs mit tenni, most azonnal rendet kell tenni, legalább egy aktuálisan racionálisan elérhető szintig, hisz a „befektetett munka – megtérülő haszon – a valóban soha meg nem újuló és nem helyettesíthető erőforrás (IDŐ) felhasználása” paraméterrendszerben kell mindezt megvalósítani. Nos, megtettem, ami belefért, a tőlem telhető aktuális legjobbat. 

Otthoni íróasztal a káosz magas fokán és egy kicsit rendezettebb állapotban.

 És most már, miután elrendeztem a gyerkőcöt, a szárítót, a mosogatót és a nyulat, és természetesen csináltam még egy kávét (ami megint elhűlt a bögrében…), le is ültem megírni ezt a bejegyzést, hogy bepillantást nyerhessetek azon „infrastrukturális háttér” egy ici-pici szegmensébe, melynek keretében a Bolyai ösztöndíjjal kapcsolatos munkám is végzem. (Meg kell jegyeznem, hogy a fenti képen is látható íróasztal mellett be volt már vetve többek között például az ebédlőasztal minta előkészítésre, a nappali konferencia teremnek és a kád is, hogy „open your mind” keretek között tudjam átnézi és kijavítani az aktuális kézirat papír alapú változatát. 

Minta előkészítés az ebédlőasztalon, konferencia a nappaliban – testőrrel.

Végül is a tanulság, hogy egy kutatónő nem csak a laborban és az egyetemi irodában kutatónő, hanem „mindenhol is”, például a konyhában fakanállal a kezében vagy a kertben gazolás közben, mert sokszor a madárcsicsergés mellett áll össze a kép, mi miért hogyan…

 

Üdv., Ildi

Otthoni munkaterület