2021. augusztus 31., kedd

DMF

Kedves Olvasó!

 

A korábbi bejegyzéseimben már sokat olvashattál a párolgás folyamatáról illetve a szilárd anyagok folyadékokkal történő nedvesítéséről. Ha esetleg lemaradtál ezekről, kellemes és hasznos böngészést kívánok a blogomhoz J

 

A következőekben a folyadékok pár alapvető tulajdonságáról, illetve a kísérleti munkám szempontjából is releváns oldószerekről olvashatsz ismeretterjesztő bejegyzéseket, melyeket konzultáció keretében tanár szakos hallgatók készítettek.

 

Üdvözlettel: Tóth Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

 

 

28_DMF

 

DMF - N,N-dimetil-formamid

  

Kedves Olvasó!

 

Elképzelhetőnek tartom azt, hogy már hallottál a DMF-ről, de ha nem az se baj, mert most erről az anyagról fogok írni pár gondolatot, nehogy valakinek álmatlan éjszakákat okozzon a kíváncsiság.

 

A DMF leánykori neve N,N-dimetil-formamid, ami dimetil-amin és metil formiát /szén monoxid reakciójával állítható elő.

 

Az N,N-dimetil-formamid képlete

 

Most, hogy körvonalazódott bennünk, hogy miről is lesz szó, sőt már tudjuk is egy képlethez kötni, logikusan felmerül a kérdés, hogy miért is érdemes nekünk most erről az anyagról értekezni. A válasz pedig az, hogy egy rendkívül jó oldószerről van szó. A paraffinokat (CnH2n+2 felépítésű szénhidrogének) nem túlzottan preferálja, DE majdnem minden szerves oldószerrel és vízzel is elegyedik, ami azért elég hasznos tud lenni.

Fontos gyakorlati haszna, hogy igen sok műanyagot (PVC, poliuretán, poliamidok és még sok mást) és műgyantát is old, így fontos a vegyiparban.

Peszticidek (permetszerek) gyártásában is megjelenik, és fontos szerepe van a műbőrök és felületi bevonatok szintetizálásában is.

Heterociklusos vegyületek előállítására is alkalmazzák laborkörülmények között, továbbá a Mizoroki-Heck reakcióban is általános oldószer. Ezutóbbi során telítetlen halogenidet reagáltatunk palládium katalizátor mellett egy alkénnel, aminek következtében egy szubsztituált alként kapunk. Ezért a reakcióért Heckék 2010-ben kémiai Nobel-díjat kaptak.

 

A DMF-et azért szeretjük igazán, mert egyrészt csak kismértékben párolog (a gőzeiről azért a későbbiekben még ejtek pár szót) és aprotikus, de hidrofil oldószer. Ez azt jelenti, hogy habár a DMF rendelkezik olyan hidrogénnel, amit akár le is adhatna, de ezt mégsem teszi meg, viszont vízzel szeret oldódni.

 

Hogy is néz ki ez az anyag a gyakorlatban?

A DMF normál körülmények között egy színtelen, szagtalan folyadék. Itt azonban megjegyezném, hogy ha az oldat tisztasága csökken, akkor a megjelenő dimetil-amin kellemetlen (ammóniára hasonlító) szagot kölcsönözhet neki. Viszont azt azért kiemelném, hogy amennyiben lehetőségünk nyílik rá, akkor se nagyon szagolgassuk, mivel belélegezve, sőt bőrrel érintkezve is ártalmas, akut toxicitást okoz. Ha véletlen a bőr felszínére kerülne, szappanos vízzel le kell mosni, ha pedig szembe, akkor több percig mossuk bő vízzel! Utóbbi esetben viszonylag gyorsan érzékelni fogjuk a mosás szükségességet, ugyanis erősen irritálja a szemet.

 

Fontos, hogy ha fennáll a gyanúja, hogy minden igyekezetünk ellenére mégis sikerült közelebbi kapcsolatot létesíteni ezzel az anyaggal (lenyeltük, ránk fröccsent, belélegeztük és kezdünk furán lenni, nem biztos, hogy belélegeztük, de valami nagyon marja a szemünket stb.), akkor forduljunk orvoshoz! Hatványozottan igaz ez terhesség alatt, mivel a születendő gyermekeket is károsíthatja (teratogén hatású) a DMF!

 

Ha ezzel az oldószerrel dolgozunk (mondjuk ez azért elég sok másik anyagra is igaz), akkor kerüljük a nyílt láng használatát és ne hagyjuk olyan helyen, ahol nagy hő érné a palackot! Igaz, hogy a forráspontja viszonylag magas (153 °C) de gyúlékony, és a gőzei már 57,5 °C-on belobbanhatnak. Sőt, ha nagy arányban vannak a légtérben, akkor ez robbanáshoz is vezethet!

Arra is figyeljünk oda, hogy az anyag természetkárosító hatásai miatt gyűjtőedénybe kerüljön, ne öntsük a lefolyóba!

 

Lényegében a DMF egy széles körben és sokrétűen alkalmazható oldószer, de helytelen vagy gondatlan használat esetén komoly egészségügyi problémát okozhatunk vele mind magunknak, mind a környezetünkben tartózkodóknak. Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de szerintem egy borongós hétfő reggelemet igencsak hazavágná, ha még fel is robbantom magamat... Azonban szerintem nem az a megfelelő hozzáállás, hogy félünk a lehetséges következményektől és inkább nem is megyünk még csak az üvegéhez sem harminc méternél közelebb. Ismerjük meg, amivel dolgozunk és figyeljünk mindig oda (nem csak ennél az anyagnál), hogy mit, miért és hogyan teszünk vele. Nem félni kell egy elénk táruló kémiai problémától, hanem fel kell magunkat vértezni a szükséges tudással és megküzdeni vele!

 

Köszönöm a figyelmet! J

 

Bodor Tamás Dávid

Biológia – kémia osztatlan tanári szakos hallgató

 

Érdekességek egy konferencián