2021. augusztus 31., kedd

Folyadékok tulajdonságai-1


Kedves Olvasó!

 

A korábbi bejegyzéseimben már sokat olvashattál a párolgás folyamatáról illetve a szilárd anyagok folyadékokkal történő nedvesítéséről. Ha esetleg lemaradtál ezekről, kellemes és hasznos böngészést kívánok a blogomhoz J

 

A következőekben a folyadékok pár alapvető tulajdonságáról, illetve a kísérleti munkám szempontjából is releváns oldószerekről olvashatsz ismeretterjesztő bejegyzéseket, melyeket konzultáció keretében tanár szakos hallgatók készítettek.

  

Üdvözlettel: Tóth Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

 

 

15_Folyadékok tulajdonságai-1

  

Miért romlik az utak minősége tél után?

 

Véleményem szerint, már mindenki tapasztalt olyat, hogy akár sofőrként, akár utasként, de egy idő után megtanulta, hogy a gyakran bejárt útvonalon hol vannak nagyobb lyukak, kátyúk az aszfaltban és hogy hol érdemes egy kicsit lassabban menni, mert az út minősége nem engedi meg, hogy 90 k/h-ás sebességgel közlekedjünk. Majd jön egy esősebb, hidegebb idő, beköszönt a tél és azt tapasztaljuk, hogy tovább romlik az utak minősége, újabb kátyúk helyét kell megtanulnunk. De miért is van ez? Mi a kapcsolat az időjárás és utak minősége között?

 

Kátyús út

 

Induljunk egy kicsit távolabbról és elsőnek nézzük meg a folyadékok tulajdonságait. A folyadékokban a részecskék folyamatos, rendezetlen mozgást végeznek. A folyadékoknak nincs önálló alakjuk, mindig a tárolóedény alakját veszik, nem lehet őket összenyomni a részecskék között jelenlévő taszítás miatt és a rendelkezésre álló teret részben kitöltik.

 

A tej felveheti a tejes doboz, az üveg és a tejeszacskó alakját is.

 

Jelen esetben a számunkra leglényegesebb tulajdonság, hogy a folyadékok tárolóedény alakját felveszik, valamint, hogy a rendelkezésre álló teret részben kitöltik. Egy kicsit melegebb téli napon, ha a hőmérséklet 0 °C felett van és elkezd esni az eső, az esővíz beszivárog az úttesten lévő repedésekbe vagy a már korábban keletkezett kátyúkba. Éjszaka, ha hűvösebbre fordul az idő és a hőmérséklet lemegy 0 °C alá, a repedésekbe beszivárgott esővíz meg fog fagyni.

A víznek van még egy olyan különleges tulajdonsága, amely a legtöbb folyadéktól eltér, mégpedig az, hogy fagyás során megnő a víz térfogata. Szerintem már szinte mindenki felejtett a fagyasztóban valamilyen szénsavas üdítőitalt vagy sört. A szerencsésebbeknél nem történt semmi nem várt dolog, maximum megfagyott az üdítő és meg kellett várni, hogy kiolvadjon. Azonban előfordulhat egy kevésbé szerencsés végkimenetel is, mégpedig, hogy az üveg, műanyag palack vagy alumínium doboz felrobban és beteríti az ital a fagyasztót. Tehát nem, hogy élvezhetnénk a hűsítő italt, hanem még takaríthatjuk is ki a mélyhűtőt.

 

Szétrobbant sörösüveg

 

Mindezek a jelenségek a víz már korábban tárgyalt tulajdonságaira vezethetők vissza, mégpedig, hogy fagyás során megnő a térfogata. Ez a térfogatváltozás lesz az, ami a galibát okozza az utak esetében is. Térjünk vissza a repedésekbe beszivárgott és megfagyott esővizünkhöz. Mivel a megfagyott esővíznek is nagyobb a térfogata, mint a folyékonynak, ezért a repedéseket szétfeszíti. A jobb idővel, amint megolvad, az esővíz elszivárog a repedésekből és kimossa az aszfalt alatt található homok réteget. Az autók, kamionok és buszok pedig, ahogy rámennek ezekre a meglazult repedésekre, lejjebb nyomják a laza darabokat a kimosódott földbe és máris kész egy újabb kátyú ott, ahol korábban talán nem is láttuk, hogy megrepedt az út. Ez az oka annak is, hogy az út széle néha csak úgy „eltűnik”.

     

Egy kátyú romlásának az oka

 

 

Sárga-Kiss Alexandra

Biológia – kémia osztatlan tanári szakos hallgató

 

Érdekességek egy konferencián