2021. augusztus 31., kedd

Heptán

Kedves Olvasó!

 

A korábbi bejegyzéseimben már sokat olvashattál a párolgás folyamatáról illetve a szilárd anyagok folyadékokkal történő nedvesítéséről. Ha esetleg lemaradtál ezekről, kellemes és hasznos böngészést kívánok a blogomhoz J

 

A következőekben a folyadékok pár alapvető tulajdonságáról, illetve a kísérleti munkám szempontjából is releváns oldószerekről olvashatsz ismeretterjesztő bejegyzéseket, melyeket konzultáció keretében tanár szakos hallgatók készítettek.

 

Üdvözlettel: Tóth Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

 

 

27_Heptán

 

Heptán

 

A következőkben egy szerves vegyületről, a heptánról olvashattok néhány olyan információt, amit fontosnak tartottam kiemelni.

 

De mi is az a heptán?

Definíció szerint a heptán egy 7 szénatomos telített szénhidrogén.

- Na jó, mi az a szénhidrogén? Ahogy a nevük is mutatja, a szénhidrogének olyan szerves vegyületek, amelyek csak szén és hidrogén atomokból állnak. Valószínűleg mindenki találkozott már velük, vegyük például a metánt, ami a vezetékes gáz fő alkotóeleme, de az üzemanyagként használt benzin és diesel legnagyobb része is folyékony szénhidrogének keveréke.

- Mint említettem, a heptán 7 szénatomos, tehát 1 molekulájában 7 db szénatom található, ezt könnyen megjegyezhetjük a nevéből is, hiszen a ,,hepta” görög előtag hetet jelent. Ezt az előtagot azért illetjük egy ,,-án” végződéssel, mert a telített szénhidrogéneket kémiásan alkánnak hívjuk.

- A definíciónkból már csak a ,,telített” fogalmat kell megmagyaráznunk. A telített szénhidrogének molekulájában két szénatomot mindig csak egyszeres kovalens kötés kapcsol össze, továbbá a szénatomoknak mind a 4 vegyértékelektronja kötésben van, ha nem másik szénatommal, akkor hidrogénnel.

A következő kép a heptánt jeleníti meg háromféleképpen, jól reprezentálva az előző bekezdésekben említett ismereteket.

 

A heptán különböző reprezentációi

 

Na de honnan ismerem fel a heptánt, ha találkozom vele az utcán?

A heptán egy színtelen folyadék, illatját tekintve ,,benzinszagú”. Érdemes odafigyelni, hiszen enyhén illékony, és ha hosszú ideig vagyunk kitéve gőzeinek az szédülést, émelygést, vagy akár eszméletvesztést is okozhat.

 

A heptán üveges kiszerelése

 

No de mégis mire lehet használni ezt a szénhidrogént?

Egy fehérköpenyes kémikus mindennapi életében a heptán egy kiváló apoláris oldószer. Ez röviden azt jelenti, hogy remekül fel lehet benne oldani olyan anyagokat, amelyek vízben nem szeretnek feloldódni.

Szoktál bélyeget gyűjteni? A legújabb ragasztók már nem feltétlenül semlegesíthetők vizes ásztatással, így pl. az USA-ban élő bélyeggyűjtők nagy mennyiségű heptánt tartalmazó termékekkel (pl. Bestine) választják le kiszemelt bélyegjeiket a borítékokról.

Végezetül pár szó a heptán talán legfontosabb felhasználásáról. Gondolkodtál már azon, hogy miért lesz egy benzin 95-ös, egy másik pedig 98-as? Vajon mit jelenthetnek ezek a számok? Vegyük például a 95-ös benzint, a 95-ös szám az úgynevezett oktánszám. Az oktánszám a benzin ,,jóságával” függ össze, minél nagyobb az oktánszám, annál jobb tulajdonságokkal rendelkezik az adott benzin. A jobb tulajdonságok itt most azt jelentik, hogy a benzinünket a dugattyúk tovább tudják összenyomni anélkül, hogy magától berobbanna. Az oktánszám meghatározásakor az adott benzint, egy heptán-izooktán keverék tulajdonságaival hasonlítják össze. A 95-ös benzin (amelynek akár 10 komponense is lehet) összenyomhatósága megegyezik egy olyan heptán-izooktán keverékkel, amely 95% izooktánt és 5% heptánt tartalmaz. Így tehát a heptánt nap mint nap használják az iparban arra, hogy a különböző gyártók benzinjeinek minőségét megállapítsák.

 

Nagy Ferenc István

Biológia – kémia osztatlan tanári szakos hallgató

 

Érdekességek egy konferencián