2021. augusztus 30., hétfő

Párolgás-4-típusok

Kedves Olvasó!

 

Korábbi bejegyzéseimben bemutatásra került a szilárd anyagok felületének nedvesedése ( https://nanoblog-ti.blogspot.com/2020/10/nedvesites.html ) illetve a folyadékok párolgásának alapjai (https://nanoblog-ti.blogspot.com/2020/10/parolgas-1.html és https://nanoblog-ti.blogspot.com/2021/07/parolgas-2.html ).

 

Emlékeztetőül a nedvesedés fogalmát arra az esetre használjuk, amikor a folyadék (L) gázt (G) szorít le egy szilárd (S) felületről. A nedvesedés mértéke jól jellemezhető az úgynevezett peremszöggel (más néven kontaktszög, jele: θ ) a három fázis érintkezési pontjában a szilárd-folyadék és a folyadék-gáz határfelülethez húzott érintők által bezárt szög. A párolgás pedig az a halmazállapot-változást, melynek során az anyag folyadék halmazállapotból gőz halmazállapotúvá alakul át.

A peremszög ( θ ) szilárd anyagok nedvesítése során.

 

A párolgás folyamatának vizsgálata során érdemes megkülönböztetni egymástól pár tipikus esetet, melyeket víz esetében fogok bemutatni:

1) Egy jól definiált „vízszintes” folyadékfelszínről történik a párolgás. Például egy csésze (igény és érdeklődési kör szerint megválasztott) jó meleg kávé vagy tea vagy forralt bor felületéről lépnek ki a vízmolekulák a folyadék felett lévő gőzfázisba.

2) Egy „tömör” szilárd anyag sík felületén elhelyezkedő folyadékcseppen, úgynevezett ülőcseppen lévő vízmolekulák párolognak el a csepp felületén keresztül a gőzfázisba. Például egy síküvegről vagy egy viaszos vászon asztalterítőről vagy egy nőszirom leveléről párolog el a vízcsepp.

3) Egy, a víz által jól nedvesíthető, „lyukacsos szerkezetű” úgynevezett pórusos szilárd anyagra helyezünk egy vízcseppet. A vízcsepp egy része bekerül a pórusrendszerbe (képzeld magad elé a fürdő szivacsot) és előfordulhat, hogy a víz egy része pedig a felületen marad ülőcsepp formájában. Ez az eset a párolgás szempontjából már nagyon összetett, a párolgás lejátszódhat a szilárd anyag „tetején” ülő csepp felületéről, illetve a pórusrendszerbe bekerült folyadék felületéről is. Ez utóbbi is több részfolyamatra osztható, de erről majd egy későbbi bejegyzésben fogok részletesebben írni. A kutatásom során vizsgált szilárd anyagok jellemzően ebbe a csoportba tartoznak.

 

Párolgás különböző típusú S/L határfelületekről: 1) jól definiált „vízszintes” folyadékfelszín, 2) „tömör” szilárd anyag sík felületén elhelyezkedő ülőcsepp, 3) jól nedvesíthető, „lyukacsos szerkezetű” úgynevezett pórusos szilárd anyagra helyezett folyadék(csepp).

 

Az úgynevezett ülőcseppek párolgási folyamatának alapvetően háromféle megvalósulási módját ismerjük.

1) Az egyikben a csepp az egész párolgási folyamat alatt (többé-kevésbé) megőrzi az alakját, formáját (azaz a peremszögét), csak az általa a szilárd mintán elfoglalt terület mérete csökken. Az angol nyelvű irodalomban ezt a párolgást CCA-nak (Constant Contact Angle – állandó peremszöggel történő párolgás) nevezik.

2) A másik tipikus esetben állandó kontakt felület mellett, a peremszög csökkenésével megy végbe a párolgás, ami külső szemlélő számára a csepp „laposodásaként” látható. A szakirodalom erre CCR-ként (Constant Contact Radius – állandó érintkezési sugárral (/átmérővel / területtel) történő párolgás) hivatkozik.

3) A két fő típusnak létezik „kevert” változata is.

 

Az ülőcsepp párolgásának két jellemző megvalósulási lehetősége: 1) CCR – állandó érintkezési sugárral történő párolgás, 2) CCA – állandó peremszöggel történő párolgás.

 

Szóval, kedves Olvasó, ha legközelebb egy pohár gőzölgő ital mellett olvasod a kedvenc könyvedet, vagy egy fűszálon ülő esőcseppet csodálsz, netalántán egy meleg nyári nap a vonat ablakából szemléled az eső utáni szántót, jusson eszedbe ez a bejegyzés meg mindenek előtt az, hogy az élet szép J

 

Üdvözlettel: Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

A bejegyzés a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriumának támogatásával készült.

Írok