2021. augusztus 31., kedd

Etanol-2

Kedves Olvasó!

 

A korábbi bejegyzéseimben már sokat olvashattál a párolgás folyamatáról illetve a szilárd anyagok folyadékokkal történő nedvesítéséről. Ha esetleg lemaradtál ezekről, kellemes és hasznos böngészést kívánok a blogomhoz J

 

A következőekben a folyadékok pár alapvető tulajdonságáról, illetve a kísérleti munkám szempontjából is releváns oldószerekről olvashatsz ismeretterjesztő bejegyzéseket, melyeket konzultáció keretében tanár szakos hallgatók készítettek.

 

Üdvözlettel: Tóth Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

 

 

22_Etanol-2

 

Etanol, avagy „Inni vagy nem inni?”

 

Kedves Olvasó!

 

Ahogy az előző bejegyzésben – Nem csak öl és butít, de még nyomorba se dönt – olvashattál az etanolról, ebben a bejegyzésben is foglalkozunk még egy kicsit ezzel a folyadékkal.

 

Az etanol különböző töménységű vizes oldatait a hétköznapi életben alkoholoknak nevezzük. A boltok polcain számos formában találkozhatunk vele: sörök, borok, röviditalok formájában. A különböző alkoholos italok már i.e. 7000 környékén Kínában megjelentek, és gyakorlatilag ezzel egyszerre több ezer kilométerre az ókori Görögország irodalmi és képzőművészeti hagyatékaiban már a túlzott fogyasztásuk ellen is találunk feljegyzéseket.


Ókori Görögország: borkészítés

 

Az időben napjaink felé haladva az alkoholos italok fogyasztása egyre elterjedtebbé vált. Külön érdekesség, hogy a középkorban a vizeink szennyezettsége miatt a főzést is alkoholokkal – például borral – oldották meg. Ahogy az 1700-as évekbe érünk az olcsó szeszes italok már széles körben elérhetővé és ezzel párhuzamosan élvezeti cikkekké váltak, ami a fogyasztásuk kedvezőtlen hatásait is a felszínre hozta. A legnagyobb probléma az a kialakult szemlélet volt, miszerint nem számít, hogy ki és mennyit fogyasztott. Ezt a szemléletet 20. században különbözőképpen próbálták visszaszorítani, például az USA 1920-ban a szesztilalmi rendelete útján igyekezett teljesen betiltani. Sajnálatosan pont az ellenkező irányt, a zugkereskedelmet, illetve a maffiacsaládok hatalmi pozicióit erősítette. Aki nem hiszi, ajánlom figyelmébe, hogy tekintse meg John Landis 1991-es filmjét, ami az Oscar címet viseli. A végkifejlet és persze az időközben kialakult New Yorki gazdasági válság miatt végül 1933-ban visszavonták a rendeletet, de azóta is igen szigorú intézkedések vannak érvényben. Végül a rövid történelmi barangolásunk végére elérünk napjainkhoz, ahol az etanolt a közismert formáin kívül számos mindenre felhasználhatunk. Ezek közül néhányat be is mutatok, alapvetően az érdekességekre és a hétköznapokban használt anyagokra összpontosítva.

 

Korunkban meghatározó szerepe van az alkoholoknak az ecet gyártásában, amikor is arról van szó, hogy az alkoholból baktériumok segítségével ecetsavat készítünk. Ezt a természetes úton készült ecetet pedig felhasználjuk a háztartásainkban, amikor például ecetes káposztasalátát készítünk. Vagy ki ne emlékezne a nagymama klasszikus savanyúságaira. De akár használhatjuk a fürdőszobában a csaptelepeink környezetbarát vízkőtlenítésére, vagy valamilyen illóolajjal keverve kitűnő öblítő is lehet. És hogy miért környezetbarátok ezek a megoldások? Hát azért, mert ecetsavat nagyobb mennyiségben találunk a természetben is, mint például a málna, az ananász vagy a kávé éretlen termésében. Így ezt az anyagot a természet könnyebben képes kezelni, mint az általunk mesterségesen elkészített anyagokat.

 

Ecet a háztartásokban

 

Érdekességként mindenképpen meg kell említeni a jódtinktúrát, ami a jód alkoholos oldata. Ezt az anyagot nagyon jó fertőtlenítő hatása miatt a gyógyításban használtuk nagy mennyiségben, mint fertőtlenítőszert. A napjainkban azonban általánosan elterjedt fertőtlenítőszerként Betadine oldatot használunk a felszíni sebek ellátására, azonban ez már nem tartalmaz alkoholt. A háztartások jó részében megtalálható ez a zöld üveges fertőtlenítőszer, azonban még akár a tejföl esetleges hamisítását is ellenőrizhetjük vele. Ha egy kis betadine oldatot cseppentünk egy kis tejfölre, akkor kétféle dolgot tapasztalhatunk, vagy megmarad a jódoldat eredeti barna színe (jobb oldala a képnek), vagy megkékül (bal oldala a képnek). Ennek a vizsgálatnak a hatására a megvizsgált tejföl fogyasztásra alkalmatlanná válik. A kékülés jelzi számunkra azt, hogy a tejföl, amit vásároltunk hamisított és keményítővel lett szilárdítva. Ezt éppenséggel akár biológia órán is megtapasztalhatták az általános iskolás gyermekek, azonban ha nem így lenne, akkor bátorítok minden kedves szülőt, hogy nyugodtan próbálják ki otthon, ezt a teljes biztonsággal elvégezhető kísérletet, hiszen az iskolában én is ezt végeztetem el a tanulóimmal.

 

Tejföl hamisítási vizsgálat

 

Napjaink egyik leglényegesebb kérdése ebben a COVID- 19-el sújtott járványos időszakban a megfelelő higiéniai eljárások. Egyik kulcskérdése az alaphigiéniának a rendszeres kézmosás, amelynél sok módszerről beszélhetünk. A mi témánknak megfelelnek az alkohol tartalmú fertőtlenítők. Ezek közül is olyat válasszunk, amely 70 (tömeg)%-os, hiszen ez az a koncentráció, aminél a leghatásosabb a fertőtlenítő hatása. Ettől az értéktől való eltérés bármelyik irányban a fertőtlenítő hatás csökkenésével jár.

 

Alkoholos fertőtlenítő szerek

 

Az etanolt felhasználjuk úgynevezett szeszlakkok készítésére is. Ezek célja, hogy egy vékony réteget – filmet – képezzenek egy felület felszínén. A szeszlakokkal fizikai folyamat során tudunk filmet képezni. A filmképző anyag – esetleg a színt adó anyag is – oldatba vihető, ebben az esetbe etanolban oldható. Az így kapott oldat vékony rétegben eloszlatható a felületen, melyből az oldószer elpárolog. A film így valóban, a szó igazi értelmében szárad, a folyadékfesték alkotói kémiai változáson nem mennek át. A bevonat vastagsága az oldószer távozásával csökken, a zsugorodás pedig többnyire nem előnyös. A fizikai filmképzés hátránya, hogy reverzíbilis, vagyis visszafordítható. A megszáradt bevonat az eredeti oldószerében vagy egy ahhoz hasonló vegyszerben könnyen fellazul, oldódik, eltávolítható. A részecskék között csak fizikai összetartó erők biztosítják a kapcsolatot, így a réteg nem tartós, nem elég összefüggő, a környezet vegyi, mechanikai hatásaival szemben nem fejt ki jelentős ellenállást. Az ilyen rétegnél könnyebben lép fel duzzadás-zsugorodás, ami a réteg kifáradásához, lepergéséhez vezethet.

 

Filmréteg kialakulása zsugorodással

(https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/szolgaltatastechnika/ch05s03.html)

 

A középkorhoz hasonlóan ma is használunk különböző etanol tartalmú italokat a konyhában. Elég, ha csak egy marhapörköltre vagy vaddisznópörköltre gondolunk, amely ételeknek egy-két deci száraz vörösbor nem csak a kellő folyadékot jelenti, hanem a legfontosabb pikáns fűszerét is. Azonban én egy speciális konyhai műveletre a flambírozásra térnék ki. Ennek a műveletnek az a lényege, hogy egy kevés legalább 40 (tömeg)%-os szeszes italt lángra lobbantunk az ételünkön, akár a tálaláskor, akár a főzés közben. Nagyon szép és üde pontja tud lenni egy étkezésnek, de mindenképpen tájékozódni kell, hogy hogyan is kell kivitelezni, mert ez egy veszélyes konyhai művelet, amelynek elvégzése közben akár súlyos égési sérülést is szenvedhetünk.


Flambírozás

 

Remélem sikerült a kedves olvasóm számára betekintést nyújtanom az etil- alkohol sokszínű felhasználásába és mindenkit sikerült meggyőznöm arról, hogy ténylegesen sokszínű folyadékról van szó.

 

Üdvözlettel: Zsolt

 

Horváth Zsolt

Biológia – kémia osztatlan tanári szakos hallgató

Írok