2021. augusztus 31., kedd

Folyadékok tulajdonságai-2

Kedves Olvasó!

 

A korábbi bejegyzéseimben már sokat olvashattál a párolgás folyamatáról illetve a szilárd anyagok folyadékokkal történő nedvesítéséről. Ha esetleg lemaradtál ezekről, kellemes és hasznos böngészést kívánok a blogomhoz J

 

A következőekben a folyadékok pár alapvető tulajdonságáról, illetve a kísérleti munkám szempontjából is releváns oldószerekről olvashatsz ismeretterjesztő bejegyzéseket, melyeket konzultáció keretében tanár szakos hallgatók készítettek.

 

Üdvözlettel: Tóth Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

 

 

16_Folyadékok tulajdonságai-2

 

Az „isteni” molnárka, avagy a vízen „járás” tudományos háttere

 

Egy téli napon, a vakító napsütéses időt kihasználva tettem egy sétát a Tisza parton. Miközben élveztem az időjárás kellemes mivoltát, a folyó felszínén megpillantottam néhány molnárkát, akik fel-alá siklottak a víz felszínén. Elgondolkoztam, vajon hogyan lehetséges ez? Hogyan lehetséges az, hogy ők olyan könnyen siklanak a víz felszínén, mint ahogy mi sétálunk az egyszerű szárazföldön? Miért nem süllyednek a víz alá, ahogy az elvárható lenne?

A magyarázat igen egyszerű: felületi feszültség!

 

Molnárka a folyó vizén

 

A felületi feszültség az egységnyi felület létrehozásához szükséges energia. Mértékegysége: J/m2. Ezzel, a folyadékokra alapvetően jellemző tulajdonsággal, nagyon sokat találkozhatunk a hétköznapjainkban, akkor is, ha nem tudunk róla. Ennek a hatásnak értelmében látjuk például a lehulló esőcseppeket, vagy a gyerekek által fújt szappanbuborékot is gömb alakúnak.

 

Közel gömb alakú vízcsepp

 

A folyadékok szabad felszíne másképp viselkedik, mint a belseje. Ennek az az oka, hogy  a folyadék felületén a folyadék belseje felé azonos molekulák vannak, míg a másik oldalon, a levegőben egészen más típusú, más tulajdonságú molekulák lesznek megtalálhatóak. A folyadékok belsejében található részecskéket teljesen körül veszik a szomszédos molekulák, ezért minden irányból egyenletes erőhatás hat rájuk, az úgynevezett kohéziós erők képesek egymást kiegyenlíteni. A felszíni részecskékre viszont csak a folyadék felől hat a többi folyadékmolekula vonzása, ezért a felszíni molekulák a folyadék belseje felé próbálnak elmozdulni. A felszín igyekszik a lehető legkisebb felülettel érintkezni a levegővel (ezért lesz a lehulló esőcsepp is gömb alakú). A kialakuló aszimmetrikus erőhatásoknak köszönhetően a folyadékok határfelületén lévő molekulák jóval nagyobb energiával rendelkeznek, mint a belsők. Innen már látható a kapcsolat a felületi feszültség és a molnárka víz felszínén történő siklása között!

 

Aszimmetrikus erőhatások vázlatos rajza

 

A folyadék molekulák vonzást gyakorolnak egymásra, melynek hatására a víz felszínén egyfajta „teherbíró réteg” fog kialakulni. A felületi feszültség miatt így az apróbb, víznél nehezebb tárgyak vagy állatok (hiába a nagyobb sűrűségük!) nem fognak elsüllyedni, fent maradnak a víz felszínén.

 

Érdemes nyitott szemmel járni a nagyvilágban, hiszen a tudomány itt van körülöttünk, csak fel kell fedezni!

 

Medvegy Petronella

Biológia – kémia osztatlan tanári szakos hallgató

Érdekességek egy konferencián