2021. augusztus 31., kedd

Aceton

Kedves Olvasó!

 

A korábbi bejegyzéseimben már sokat olvashattál a párolgás folyamatáról illetve a szilárd anyagok folyadékokkal történő nedvesítéséről. Ha esetleg lemaradtál ezekről, kellemes és hasznos böngészést kívánok a blogomhoz J

 

A következőekben a folyadékok pár alapvető tulajdonságáról, illetve a kísérleti munkám szempontjából is releváns oldószerekről olvashatsz ismeretterjesztő bejegyzéseket, melyeket konzultáció keretében tanár szakos hallgatók készítettek.

 

Üdvözlettel: Tóth Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

 

 

23_Aceton

 

Aceton, avagy „A körömlakklemosástól a Technokol Rapidig”

 

A ketonok (azaz olyan oxigén tartalmú szénvegyületek, melyek molekulájában az oxocsoport egy másodrendű szénatomhoz kapcsolódik) legegyszerűbb és talán legközismertebb képviselője az aceton, vagy szabályos nevén propán-2-on.

A hétköznapokban, mint körömlakklemosó ismerhetjük leginkább, azonban az ipar számára ez egy nagyon jelentős oldószerként alkalmazott vegyület.

 

Aceton szerkezeti képlete és molekula modellje

 

Alapvetően az aceton egy kellemes illatú, színtelen és tűzveszélyes folyadék, amely kitűnő oldószerként fontos része a hétköznapjainknak. Így például a körömlakkok lemosására is alkalmas oldószer.

 

A körömlakkok alapvetően olyan polimerből (azok a kémiai vegyületeket, amelyek nagyszámú, egy vagy többfajta, azonos típusú atomcsoportból, más néven monomer egységből épülnek fel és ezeket elsődleges kötések kapcsolják össze.) készülnek, melyek filmréteget képesek alkotni a köröm felületén és ezt a polimert valamilyen illékony oldószerben oldják fel. Ilyen polimer lehet például a cellulóz- nitrát, amit butil-acetátban vagy etil-acetátban is feloldhatnak. Az aceton tehát képes ezeket a polimereket feloldani, azonban bőrirritációt és bőrszárazságot okozhat, ezért egyre elterjedtebbek az aceton mentes körömlakklemosók.

 

A régi típusú, azaz piros tubusos Technokol Rapid ragasztó egyik fontos alapanyaga az aceton, amelyet mint oldószert alkalmaznak a gyártás során. A kék-zöld tubusos úgynevezett Új Technokol Rapid ragasztó gyártásánál azonban ezt az anyagot már nem alkalmazzák. A Kádár-korszak idején elhíresült, mint a lázadó ifjúság kábítószere, ugyanis ekkoriban sem a könnyű sem a kemény drogokhoz nem lehetett hozzájutni, így az könnyen és olcsón beszerezhető anyagokhoz nyúltak, mint például a papírboltban is kapható Technokol. Ekkor kezdték el a ma már szipuzásként ismert módszert alkalmazni.

 

A régi típusú Technokol Rapid ragasztó és biztonsági adatlapja

 

Mindezek mellett még fontos megemlíteni az acetonnak a fenollal történő reakciója során előállított biszfenol-A vagy röviden BpA vegyületet, amely a műanyaggyártás során kerül felhasználásra adalékanyagként. A BpA-t főleg polikarbonát műanyagok és epoxigyanták gyártásához használták fel, azonban az utóbbi években kiderült, hogy több egészségügyi problémáért felelős. Felelőssé tehető például rákos megbetegedésekért, cukorbetegség kialakulásáért, pajzsmirigy-zavarokért, szívbetegségekért, asztmáért, pajzsmirigy rendellenességekért, továbbá hormonális zavarokért, születési rendellenességekért, az agyi fejlődés rendellenességeiért és viselkedési zavarokért. 2017-től ezért felkerült a BpA a különös aggodalomra okot adó anyagok listájára.

 

Biszfenol-A szerkezeti képlete és molekula modellje

 

 

Mohai Edina

Biológia – kémia osztatlan tanári szakos hallgató

Érdekességek egy konferencián