2021. augusztus 31., kedd

Folyadékok tulajdonságai-3

Kedves Olvasó!

 

A korábbi bejegyzéseimben már sokat olvashattál a párolgás folyamatáról illetve a szilárd anyagok folyadékokkal történő nedvesítéséről. Ha esetleg lemaradtál ezekről, kellemes és hasznos böngészést kívánok a blogomhoz J

 

A következőekben a folyadékok pár alapvető tulajdonságáról, illetve a kísérleti munkám szempontjából is releváns oldószerekről olvashatsz ismeretterjesztő bejegyzéseket, melyeket konzultáció keretében tanár szakos hallgatók készítettek.

 

Üdvözlettel: Tóth Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

 

 

17_Folyadékok tulajdonságai-3

 

A folyadékok termodinamikai tulajdonságai

 

A termodinamika, más szóval hőtan, az energiaátalakulásokkal foglalkozik. A folyadékoknál itt a halmazállapot változásokkal fogok foglalkozni.

 

 

Példák folyadékok halmazállapot változására (párolgás/forrás, olvadás)

 

Egy magára hagyott termodinamikai rendszerben a rendszer egyensúlyi állapotba kerül egy idő után. Ekkor a hőmérséklet és nyomás egy állandó szinten van. Ekkor a körülményektől fog függeni, hogy az adott folyadék milyen halmazállapotban van jelen. Fontos, hogy minden folyadék másképp viselkedhet ugyanazon körülmények között. A halmazállapot változásokat adott körülmények változtatása mellett úgynevezett fázisdiagramokban lehet ábrázolni. A diagramról leolvasható, hogy a folyadék adott körülmények között milyen halmazállapotot vesz fel.  Az ábráról látszik, hogy a hőmérséklet és nyomás szerepel a diagram x és y tengelyén. Az ábra értelmezéséhez nézzük meg mi micsoda.

 

A víz fázisdiagramja

 

A piros, kék és zöld vonalak az ábrán az úgynevezett fázisátmenetek, egyszerűbben itt alakul át az adott anyagunk egyik halmazállapotból a másikba. Ez azt is jelenti, hogy a vonal menti körülmények mellett egyszerre kettő halmazállapotban is jelen van az anyagunk. A zöld vonal a szilárd-folyékony átmenet, a piros a szilárd-légnemű átmenet, míg a kék a folyékony-légnemű átmenet.

A három vonal találkozásánál található a hármas pont. A hármaspont jelöli azokat körülményeket (hőmérséklet, nyomás), amelyek mellett a folyadék mind a három halmazállapotban egyszerre van jelen.

A folyadék és gáz fázishatára (kék vonal) nem folytatódik a végtelenségig. A fázishatár végén a kritikus pont található, ami azt jelenti, hogy nagyon magas hőmérséklet és nyomás mellett a folyadék-, és gázfázisok megkülönböztethetetlenné válnak a szuperkritikus folyadékban.

Fontos megemlíteni, hogy megfelelő értelmezés mellett a folyadékok tulajdonságai magyarázhatóak, leolvashatóak a fázisdiagramról. Például a legtöbb anyag fázisdiagramján a szilárd-folyékony fázishatárnál pozitív meredekség van. Tehát az olvadáspont a nyomással növekszik, de ez csak abban az esetben igaz, ha a szilárd fázis sűrűsége nagyobb a folyadék fázisénál. Ha a sűrűség fordított, mint a víz esetében akkor a fázisdiagramon negatív meredekség lesz.

 


 Vizet forraló hegymászó

 

A víz fázisdiagramjának pontos ismerete nélkül is rendelkezünk ezen információkkal a mindennapi életben. Gondoljunk csak a vízre és annak halmazállapot változásaira. Sokak számára köztudott információ például, hogy a hegymászók körülbelül 60 °C körül már forralják a vizet, amit úgy nyernek, hogy a körülöttük lévő havat összegyűjtik (ez lesz az ivóvizük). Ez egyszerűen magyarázható, hisz a hegyekben kisebb a légnyomás tehát a víz alacsonyabb hőmérsékleten tud forrni.

 

Tehát a fázisdiagram ismeretében megmondható egy folyadék olvadás, forráspontja adott nyomás mellett. A fázis diagram, ami itt szerepel csak kétdimenziós, de lehet háromdimenziós is, ekkor a harmadik tengelyen a fajlagos térfogatot szokták feltüntetni.

 

Záró gondolatként fontos megemlíteni, hogy egyéb termodinamikai tulajdonságok is vannak, és ezeket szintén lehet ábrázolni, de most ennél jobban nem mélyedek el a termodinamikában J

           

 

Szabó Boglárka

Matematika – kémia osztatlan tanári szakos hallgató

 

Írok