2021. augusztus 31., kedd

Dioxán

Kedves Olvasó!

 

A korábbi bejegyzéseimben már sokat olvashattál a párolgás folyamatáról illetve a szilárd anyagok folyadékokkal történő nedvesítéséről. Ha esetleg lemaradtál ezekről, kellemes és hasznos böngészést kívánok a blogomhoz J

 

A következőekben a folyadékok pár alapvető tulajdonságáról, illetve a kísérleti munkám szempontjából is releváns oldószerekről olvashatsz ismeretterjesztő bejegyzéseket, melyeket konzultáció keretében tanár szakos hallgatók készítettek.

 

Üdvözlettel: Tóth Ildi

 

Kontakt: ildiko.toth@chem.u-szeged.hu

 

 

 

26_Dioxán

 

A rettegett dioxán

 

A szerves kémia nélkül a mai életvitel elképzelhetetlen, ezért fontos annak útvesztőjében néha eltévedni, hogy megértsük a vegyipar egyik fontos ágát. A kémiai reakciók közel 90%-a oldószeres közegben megy véve, nem szilárd vagy gáz halmazállapotban. Az oldás fizikai változás, oldódás során az oldott anyagok anyagi tulajdonságai nem változnak meg, így, a megfelelő oldószer kiválasztása mellett bonyolult reakciókat lehet megtervezni. Ebben a bejegyzésben a szerves kémia egyik elterjed oldószeréről lesz szó, a dioxánról.

 

Tekintsük át, hogyan is vesz minket körbe a szerves kémia és annak „termékei” a mindennapi életünk során. Sokszor nem is gondolnánk, hogy mi mindenben van jelen a kémia ezen ága, a motorhajtóanyagoktól kezdve a fűszereink hatóanyagain át a gyógyszerekig.


Példák a szerves vegyipar termékeire

 

A dioxán, kémiai nevén 1,4-dioxán egy általános oldószer. Az éterek közé tartozik. Az éterek olyan szerves vegyületek, melyben egyszerű oxigén tartalmú funkciós csoport van, mely oxigén két másik szénatomot köt össze. Ezen felül heterociklusos vegyület, ami azt jelenti, hogy a dioxán molekulája gyűrűbe zárul.

 

Az éterek általános szerkezete


A dioxán molekulájának szerkezeti és térbeli ábrázolása

 

Dioxán vagy 1,4-dioxán?

A dioxán egyfajta gyűjtőnév, két másik izomere is létezik (1,2 és 1,3-dioxán), ám ezek olyan kis mértékben fordulnak elő, hogy a hétköznapi értelemben a dioxán alatt az 1,4-dioxánt értjük.

 

A dioxán tulajdonságai, felhasználhatósága:

A dioxán jellegzetesen édeskés illatú (hasonlóan a dietil-éterhez), színtelen folyadék. Sűrűsége és forráspontja a vízhez hasonlít, alacsony olvadásponttal rendelkezik. Vízzel elegyedik. Illékony, gőzei nehezebbek a levegőnél, alacsony lobbanásponttal rendelkezik. Nagyjából 20 térfogat%-os levegővel alkotott elegye már robbanásveszélyes. Erős oxidálószerekkel hevesen reagál, a zsírokat és viaszokat kitűnően oldja, a gyakorlatban ezek oldására használható. Felhasználásának gátat szab, hogy bőr, szem és légzőszervi irritációt okozhat, valamint hosszú távú használata során fellépő hatásai nem ismertek, feltehetően karcinogén hatású. Előállítani etlién-glikolból lehet kevés, tömény kénsavval.

 

Dioxán vagy dioxin?

A hétköznapi élet során minket érő információk, hírek vagy egyéb tanulmányainkon át is beszűrődik a kémia a mindennapjainkba, és első pillanatban nehéz lehet különbséget tenni a dioxán és a dioxin között, hiszen nevezéktanilag egyetlen egy betű a különbség. Ha megvizsgáljuk az említett molekulák szerkezetét, gyorsan kiderül, hogy ugyan hasonló a két molekula, azonban a dioxin tartalmaz kettős kötéseket, azaz telítetlen molekuláról van szó.

  

A dioxán és a dioxin szerkezete

 

A dioxin esetében kettős kötései miatt már egy sokkal reakcióképesebb anyagról van szó, az élő szervezetre, a dioxánnál megismert nyálkahártya-ingerlő hatásán túl, sokkal komolyabb és veszélyesebb hatásai vannak, emiatt a felhasználása is másabb körű. Történelmi tanulmányaink során tanulhattunk a vietnami háborúról, ami során az amerikai hadsereg a partizánok mozgását megakadályozva bevetették az „Agent Orange”-t, ami miatt lehullottak a fák levelei, így a partizánokat repülőről is lehetett látni. Ugyanez a szer volt felelős Viktor Juscsenko ukrán elnök mérgezéséért is. Ha pedig az ipari baleseteket vesszük figyelembe, az 1976 júliusában, Meda közelében lévő (Észak-Olaszország) Seveso katasztrófáját is a dioxin okozta (gyomirtó szereket gyártottak az egységben, ahol robbanás történt). A dioxin pár milligrammja is halálos, a keletkezett károk felbecsülhetetlenek voltak.

 

Viktor Juscsenko ukrán elnök a dioxin mérgezés előtt és után

 

Látható tehát, hogy a dioxán és dioxin között ugyan csak egy betű eltérés van, de a felhasználhatóságában és élettani hatásaikat tekintve óriási különbséget lehet megfigyelni a két vegyület között.

 

Ez legyen mindenkinek egy fontos tanulság, elég egy kémiai anyag nevében egyetlen betű eltérés, a szerkezetében egyetlen pici különbség, és máris egy teljesen más tulajdonságú anyagról van szó. Ne hagyjuk magunkat megtéveszteni ilyen apróságok által, és figyeljünk a részletekre, mert mint tudjuk, az ördög is a részletekben rejlik.

 

Kovács Dávid Zoltán

Biológia – kémia osztatlan tanári szakos hallgató

 

Írok